Kupujemy dom od developera

Oprogramowanie enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom od developera

Kupujemy dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami sprawdzamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.