Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki system wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 60 m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim wypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. Jako pierwsze należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.