Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
18 listopada, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
4 grudnia, 2017

Mamy różne marzenia, dla większości jednym z nich jest wybudowanie domu. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Schemat domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przemyśleć trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się swobodnie. Przeanalizować należy także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Kluczową kwestią jest także wybór odpowiedniej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim wypadku przeanalizować trzeba zainstalowanie pieca węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale także na komfort konieczność magazynowania opału.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Ciepło będzie uciekać. Ogromne straty są efektem niewystarczająco ocieplonego poddasza. Dlatego sprawy ocieplenia nie wolno bagatelizować. Sposób izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z domów jest styropian. Posiada on wiele plusów:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nie jest polecany do ocieplania tych części domu, które są podatne na ogień – dotyczy to przede wszystkim elementów z drewna. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców trudniących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, idealnie zabezpiecza przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę należy chronić przed nasiąkaniem przez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wariantach. Produkuje się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą stosuje się do izolacji. Natryskiwana pianka zwiększa swoją objętość i natychmiastowo twardnieje. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Ocieplanie pianką PUR – dwie możliwości

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga sprawdzi się przy zewnętrznej izolacji budynków. Oprócz ochrony przez utratą ciepła jest też idealnym materiałem hydroizolacyjny, przez to stosowana jest do ochrony fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Stosuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Używana jest jako materiał izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Termoizolacja z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka poliuretanowa jest nietoksyczna, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pianka poliuretanowa świetnie chroni przed utratą ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną pozytywną cechą jest wodoodporność. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ doskonale przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie pianki minimalizuje ten problem. Pianka PUR tworzy zwartą całość dzięki czemu nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanego dachu i to w ekspresowym czasie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Właściwe ocieplenie domu to wydatek który należy przeanalizować i odpowiednio zaplanować. Przeanalizować trzeba wady i zalety każdej z metod. Najczęściej stosowane produkty stosowane do ochrony przed utratą ciepła od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, pozytywnie oceniają oni jej uniwersalność. Znacząca zaletą jest też krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako ocieplenie budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Komentarze są wyłączone.