Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
Sklep internetowy przygotowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga oszczędzanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest również pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz stosunkowo niewielki koszt. Żeby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zazwyczaj wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych przeważnie zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu lub wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zainstalowane pasywne okna dość wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego okna. Powinno się ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy oraz tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, gdzie będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.