Okna pasywne w budownictwie

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym z najbardziej znaczących elementów wpływających na skuteczność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, nietrudne czyszczenie i dość niewielki koszt. By okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, by stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich główną zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach zwykle kierujemy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Małe straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie domu lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się wyższy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności płynące z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie zamontowane pasywne okna bardzo dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz surowiec, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad wyborem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj przemyśleć zaangażować profesjonalistę, który przeprowadzi montaż solidnie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży działanie okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.