Podjazd do domu – jaki materiał użyć

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar z minibrowaru – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zepsuła się za prędko. By powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych i jednocześnie niedrogich materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Największą niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady lub przesadne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać sporo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być wykonany w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały i żeby pełnił swoją rolę przez wiele lat. Należy unikać tworzenia dużych przerw między nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać piaskiem z domieszką cementu. Źle rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez trudu możemy dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.