Eleganckie balustrady, rzeźbione tralki i efektowne poręcze

Nogi drewniane sklep Nóżki drewniane producent Balustrady drewniane
Ciekawe pomysły ozdabiania mieszkań – nogi drewniane, tralki, nakładki, poręcze
Marzec 27, 2017
Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
Marzec 29, 2017

Eleganckie balustrady, rzeźbione tralki i efektowne poręcze

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W miejscach, w których znajdują się schodki, muszą bezwzględnie być zainstalowane balustrady o odpowiedniej wysokości. Jest to taki element mieszkania, który ma zagwarantować asekurację wszystkim lokatorom – szczególnie dzieciom oraz seniorom. Aktualnie istnieje tyle stylów balustrad, że doprawdy jest w czym wybierać. Możemy wyliczyć tutaj choćby balustrady przezroczyste i całe. Pierwsze między „palikami” mają elementy uzupełniające prześwitujące, m in. zrobione ze szkła. Balustrady kompletne montuje się wewnątrz budynków publicznych i są wykonane zwykle z niezwykle mocnego materiału, np. gipsu. Można je bez wątpienia zamontować w lokum dwupoziomowym czy budynku jednorodzinnym, by urozmaicić wygląd wnętrza ciekawą konstrukcją.

Jak powinna wyglądać balustrada?

Przede wszystkim należy zastanowić się rzeczywiście: czy stopnie wraz z barierą będą stroną wyeksponowaną w domku, czy będą wypełniały tylko funkcję użyteczną (oraz mają dostosować się do otoczenia)? Warto zdecydować, które artykuły będą odpowiadać, w jaki sposób ma wyglądać cała struktura i ile maksymalnie pieniędzy możemy poświęcić na jej zbudowanie. Krótko mówiąc rzecz ujmując chodzi o to, żeby dobrać wszystkie części do stylu wnętrza oraz przykładowo przepięknie ozdabianych nóg drewnianych w zabytkowych meblach, drewnianych nasad na podłokietniki lub rzeźbionych poręczy.

Bariera może być zainstalowana wyłącznie po jednej stronie schodów, jeśli po drugiej znajduje się ściana. Czasem może być też autonomicznym elementem w domu – jeżeli konstrukcje przymocujemy po obydwu stronach. Jeśli jesteśmy w momencie akceptacji schematu mieszkania, jesteśmy zobowiązani uwzględnić też stopnie z barierkami. Projektant, który deklaruje, iż są nieprzydatne, z pewnością nie jest specjalistą. Zwłaszcza, jeśli sądzi, iż będziemy mieli wiele wolnej przestrzeni oraz przytoczone ograniczenia w ogóle nie są potrzebne. Lepiej zainwestować w coś, co powinno chronić przed upadkiem, a nawet utratą życia.

W jakim momencie zamontować balustradę?

Można to uczynić w czasie montowania schodów – w partiach, w których mają być włożone tralki są umieszczane specjalne pręty (w dalszej kolejności są wyrzucane). Inną opcją jest przygotowanie balustrady po postawieniu stopni. W takim przypadku należy wywiercić delikatnie otwory oraz zainstalować konstrukcję. Interesującym pomysłem jest instalowanie bariery na brzegach schodów, dzięki czemu powierzchnia do chodzenia ogólnie rzecz ujmując nie zwęża się aż tak bardzo. W niektórych budynkach można zaobserwować też inne rozwiązanie. W przypadku kiedy zainstalowanie poręczy jest niemożliwe z uwagi na zbyt mało miejsca, wtedy instaluje się prostopadłe zapory. To one przedzielają przestrzeń otwartą od schodków oraz zapewniają lokatorom bezpieczeństwo.

Każda barierka bez względu na wzór musi obowiązkowo utrzymać dorosłego najemcę, jaki z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, ażeby utrzymała jego ciężar oraz nie była ponadplanowym czynnikiem przyczyniającym się do wypadku. Inną sprawą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa małym dzieciom, które w trakcie gry będą chciały wbijać głowę pomiędzy szczeble. Rozstaw tralek nie powinien być zatem mniejszy niżeli 12 cm. Inaczej możemy przygotować się na zabieranie prętów i uzupełnienie balustrady czymś innym. Prócz tego poręcze powinny być odgrodzone od ściany na nie mniej niż 5 cm, czyli w takim oddaleniu, ażeby można było komfortowo chwycić się barierki. Elementy szklane koniecznie muszą mieć podwyższone parametry. W przypadku potłuczenia malutkie elementy nie mogą ranić.

Główne elementy balustrady

Tralki – to inaczej proste drążki które są przytwierdzane w ziemi. Do nich doczepia się pochwyt i uzupełnienie. Bardzo duża liczba producentów akcesoriów do mebli jest w stanie wytworzyć tralki klasyczne, tralki skręcone lub tralki obficie rzeźbione. Powinny znakomicie komponować się z otoczeniem. Tralki drewniane są tworzone z najlepszej klasy drewna, m. in. bukowego. Oprócz pomieszczeń mamy możliwość je instalować na balkonach. Najczęściej są najefektowniejszym elementem balustrady, jeżeli przygotuje je doświadczony rzemieślnik.

Poręcze – innymi słowy pochwyty, a mianowicie te części balustrady, za które zwyczajnie chwytamy idąc po stopniach. Biegną wzdłuż schodów oraz zapewniają mocne wsparcie. Muszą być dostosowane do stylu balustrady, nie może ślizgać się po nich ręka i powinny posiadać dobrą wielkość.

Dopełnienie balustrady – więc część balustrady, jaka zajmuje miejsce między tralkami. Zazwyczaj stawia się tutaj moduły mające zapobiec wypadnięciu. Mogą być wykonane z ciasno przymocowanych tralek, dekorowanych kolumienek drewnianych, szkła w metalowych obramowaniach czy z metalu o niestandardowym wzorze.

Drewniana balustrada będzie zawsze pasować

Przeważająca część kontrahentów częstokroć wybiera balustrady z drewna, ponieważ zdają egzamin w każdym mieszkaniu niezależnie od aranżacji. Można dopasować klasyczne, surowe drążki albo efektownie zdobione. To samo odnosi się do poręczy. Drewno jest surowcem przyjemnym w obróbce, absolutnie nie oziębia dłoni i mamy szansę je zaimpregnować (bądź pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest zamontować poręcz z takiego samego drewna, z którego są zrobione schody (ponieważ w innym przypadku nie będzie wyglądało to estetycznie). Warto też pamiętać, że drewniane elementy nadają wnętrzom powagi, dlatego nadają się tylko do dużych mieszkań.

Komentarze są wyłączone.