Chirurgia szczękowa – zabiegi ?

Leasing dla przedsiębiorstwa
12 lutego, 2021
Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Większość osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z kałużami rozlewającej się krwi, ciężkimi zabiegami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu zakażeń. Ta metoda leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych specjalistów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków jest możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki najnowszym technikom leczenia, zamiast bać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że skutecznie i bezpiecznie pozbędziemy się problemów z uzębieniem. Dzięki nowoczesnym technikom leczenia rany  goją się szybciej. Nowoczesne metody znieczulenia, np. gaz rozweselający to pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się z udziałem chirurga?

Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią obecnej dentystyki jest także uzupełnianie ubytków. Jeżeli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz innych skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich działań należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy trzeba bać się zabiegu?

Większość osób mocno denerwuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to dobre źródła wiedzy. Wiele osób na grupach dyskusyjnych opowiada o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, mocne krwawienia- takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Współczesna technologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się rutyną dla każdego wykwalifikowanego dentysty.  Jedyną rzeczą, która może cię przestraszyć podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne odczucia np. w czasie ekstrakcji zębów- szarpanie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często odkażana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość występowania zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne metody znieczulenia są tak rozmaite, że mnóstwo pacjentów w momencie dokonania wyboru ma spory dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uchronić się od dodatkowego stresu przed zabiegiem.

Dzisiejsze gabinety mają w swoim repertuarze najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także duży wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub lek znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, zatem można dobrać metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest aplikowane za pomocą komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane pacjentom, u których paraliż podniebienia powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest także gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się senny, nieco otępiały, uspokojony.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , upewnij się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najczęstsze przeciw wskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym dentystę, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto również zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem należy też odstawić palenie papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest zgranie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może się odbyć 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych leków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest też zachowanie po operacji. Najtrudniejsze będą zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez pierwsze dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Zioło szałwii zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Na początku po zabiegu może również występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

Więcej o chirurgii  i ceny na : Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.