Radiologia dentystyczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż i serwis
Sierpień 29, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
Sierpień 29, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG u dentysty

Radiologia w stomatologii służy tak naprawdę trafnej diagnostyce . Stomatolodzy przeprowadzają badania radiologiczne, aby mogli uzyskać potrzebne informacje co do ułożenia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na przybliżenie problemów, ukrytych, podczas podstawowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe zapisuje obraz 2-3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu umożliwia stomatologowi diagnozę. Z kolei rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań RTG w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa wykonuje się dla różnych dziedzin stomatologii. Najczęściej, fachowego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przynosi efekty diagnostyce chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego określenia umiejscowienia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak dużą dziurę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, stomatolog także kieruje go na podjęcie badań radiologicznych. RTG zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże narzędzie, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a do tego jest koniecznym krokiem w diagnostyce raka.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

W jaki sposób przebiega RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych wykonuje się badania radiologiczne na miejscu od razu podczas wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie oczekuje od pacjenta szczególnych przygotowań. Wolno po prostu zjeść śniadanie, napić się oraz zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszelkich przedmiotów z metalu z okolicy szyi i twarzy. Zatem na RTG u stomatologa trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje tylko kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, wykonujący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują obawy, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, ale nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG zbyt często, co najwyżej co pół roku, dlatego należy nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć RTG muszą omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej w stomatologii.

Z uwagi na to, że RTG zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, warto wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika zdjęcia pełniła klisza, która z reguły wymagała dużo miejsca oraz mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można umieścić w komputerze. To szczególna zaleta, dlatego że pozwala ona na podawanie obrazu zdjęcia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez konieczności dźwigania całkowitej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może je zobaczyć oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest o wiele wytrzymalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.