Stomatologia – mosty protetyczne

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Meblowanie mieszkania -meble klasyczne
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Usunięcie zęba równa się z potrzebą jego zastąpienia, by nie dopuszczać do nowych dolegliwości. Przyległe zęby oraz zęby przeciwstawne wymagają wsparcia, inaczej one same mogą się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. Z tego powodu stomatolodzy zalecają od razu uzupełnić przerwę. Pośród najczęściej stosowanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle mieścić się zęby, które będą oparciem dla mostu. Taki rodzaj wypełnienia może więc być używany jeśli przerwa mieści się między zębami sąsiednimi. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że da się tą techniką wymienić do nawet trzech zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Chociaż wielu pacjentów obawia się drobinek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że odpowiednio dopasowany most temu zapobiega i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę założenie mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne i estetyczne uzupełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, które zasłania brak zęba. Możemy wyróżnić dwa typy mostów protetycznych. Taki najbardziej tradycyjny zakłada się na odpowiednio przyległe zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast zębów filarami są implanty dentystyczne. Taki rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały i stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają także miejsca, w jakich koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka metoda jest niezbyt często wykorzystywana, dlatego że nie jest tak trwała i da się nią uzupełnić zaledwie jeden ząb.

Z reguły mosty protetyczne stomatologiczne tworzone są z kilku różnych materiałów. Wysoko estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z jakiego przygotowywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego zalecane przez stomatologów jest szczególnie takim pacjentom, którzy pragną trwale wypełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, jednak nie chcą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by zakryć powstałą przerwę i zatrzymać pogłębiające się przemieszczanie się zębów pobocznych oraz spowolnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, bo rzutuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale też prezencję twarzy, która może przez to wyglądać staro. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że przywracamy właściwy rozkład sił w czasie żucia oraz odpowiednie funkcje i budowę zgryzu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w przerwie pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki powinno się spełnić, by dentysta mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego zabiegu stomatologicznego jest diagnoza i badania, które pomogą dentyście stwierdzić, czy założenie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy dentysta nie dopatrzy się żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Kiedy zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Według tego dentysta musi odrobinę je oszlifować, by później możliwe było idealne dostosowanie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów nie boli, dlatego że zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy zakładaniu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już gotowe, następnym krokiem zakładania protetycznego mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk wykona doskonale dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest most protetyczny, dentysta zakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, dentysta dostosuje go do jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić kilka zębów na raz i przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.

Mosty protetyczne

Komentarze są wyłączone.