Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Układanie kostki brukowej Kamień ogrodowy Usługi brukarskie
Kostka brukowa – układanie, producenci, charakterystyka
19 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Precyzyjne technologie usuwania cellulitu
20 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje chyba osoba, która nie zaobserwowałaby sanitarki pędzącej na sygnale. Nie tylko w wyniku charakterystycznego dźwięku, jaki robi na trasie, ale także ze względu na powagę sytuacji. Sanitarka na sygnale zdradza albowiem jedno: wewnątrz jest poszkodowany wymagający szybko pomocy, gdyż zagrożone jest jego zdrowie bądź życie. Ratownicy medyczni – rzeczywiście – są niezbędni, jednakże kierowca pogotowia też odgrywa istotną rolę. Co faktycznie robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się osoba, która przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego zadaniem jest przemieszczanie cierpiących osób, które potrzebują szybkiej pomocy bądź terapii, do szpitala lub innej placówki leczniczej. Transportuje także artykuły medyczne, które wymagają wyjątkowych warunków przewozu. Kierowca pogotowia przejmuje wezwania od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi koniecznie się niezwłocznie udać, ile pacjentów potrzebuje pomocy itd. Jeśli prowadzi sam i trafi na wypadek, jest upoważniony udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać pacjentów w karetce (przy użyciu noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Oczywiście oprócz ofiarowania pomocy osobie rannej, egzekwuje się od kierowcy karetki, aby unikał gwałtownych manewrów na trasie. Nadrzędnym obowiązkiem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest transportowany do placówki służby zdrowia. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobligowany do zachowania jej w zadowalającym stanie technicznym, w porządku oraz w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do osoby potrzebującej. Zawsze musi obowiązkowo utrzymywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy podąża już karetką, musi dość wcześnie zakomunikować pozostałym kierowcom, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały akustyczne i wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi obowiązkowo wcześniej przejść specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie szkolenia są planowane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Wypada mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu samochodu, jak również posiadać odpowiednie predyspozycje emocjonalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po tymże fachu. Warto początkowo upewnić się, że posiadamy odpowiednią wiedzę z wymogów w których się go wykonuje. Kierowca karetki ma styczność z chorymi zakaźnie, więc nadwątlić się może również jego zdrowie. Prócz tego jest wystawiony na głęboki stres w czasie prowadzenia samochodu. Jest spore zagrożenie, że będzie sprawcą wypadku jeżdżąc z osobą chorą z niezwykłą prędkością. Poza tym kierowcy asystują przy wnoszeniu chorych do szpitala bądź pokrewnych instytucji. Może to doprowadzać do zranień dłoni, ramion czy pleców. Co ważne – zatrudnienie wcale nie odbywa się w regularnych godzinach. Tutaj raczej przyjdzie zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Następnym podłożem stresu są niełatwe przypadki życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy karetek spotykają się przez cały dzień.

Zazwyczaj mocno oddziałuje to na negatywne usposobienie, jest przyczyną melancholii lub co najmniej obniżonego nastroju. Z całą pewnością trzeba zrobić kurs na kierowcę karetki wtedy, gdy mamy gwarancję, iż interesuje nas tylko niniejszy fach i jesteśmy silni psychicznie.

Na jakie przeszkody są wystawieni kierowcy karetek?

Najbardziej na przesadny hałas (syreny ostrzegawcze), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie pogotowia z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), przykre skutki oddziaływania środków oczyszczających, drobnoustroje chorobotwórcze (które mogą znajdować się, m in. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia ambulansu, transportowania rannych. Bardzo istotnym (oraz równocześnie pejoratywnym) elementem jest kontakt z umierającymi osobami lub zmarłymi, co potęguje zdecydowanie poziom napięcia wewnętrznego. Kierowca ambulansu może też ulec odrębnym urazom, np. tym, jakie wywołają sami chorzy. Ma to miejsce w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy karetki waha się w granicach 3.000 zł brutto i jest zależne od rozlicznych czynników, przykładowo ilości lat pracy, perspektyw materialnych szpitala albo regionu. Zleceniodawca zwraca specjalną uwagę na kompetencje oraz umiejętności, jakie zatrudniony mógł wypracować wcześniej na zbliżonym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki mamy możliwość nabyć tylko na dodatkowym kursie, zaś zleceniodawcy spoglądają na nie łaskawym okiem. Zwykle do realizowania tego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie i korzystnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy karetki jest pracą niezależną, to znaczy, że wyłącznie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Komentarze są wyłączone.