kurs na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki bez bik
2 września, 2020
Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa potrzebne jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, pozwolenie Starosty, a także zaświadczenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą możliwość kierowania pojazdami. Pełne szkolenie gwarantuje zdobycie wszystkich wymaganych dokumentów. Dla osób, które zdobyły uprawnienia wcześniej dostępne są szkolenia uzupełniające, które poszerzą posiadane kompetencje. By zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Głównym warunkiem oprócz posiadania tradycyjnego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast lekarskie badania można przejść po szkoleniu lub w jego trakcie.

Kto może zapisać się na kurs na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga w głównej mierze osoby, które planują kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z wysokim ryzykiem wypadku. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wykazywać się błyskawiczną reakcją, umiejętnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych zaliczamy te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej i gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są też pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, Służbie Parku Narodowego i innych służbach bezpieczeństwa. Mając takie uprawnienia można też prowadzić bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był wymyślony w taki sposób, by nastawił kierowcę na trudne sytuacje na drodze oraz unikania kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo zarówno swoje, jaki i pasażerów i innych osób wymagających pomocy. Szkolenie przedststawia ekstremalne sytuacje, kiedy prawdopodobna jest strata panowania nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy doskonalą swoje zdolności, których potrzeba do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, jakie są w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Ważnym elementem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które będzie bazą do uzyskania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przygotowanie do szkolenia na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat oraz prawo jazdy tej samej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą zapisania się na szkolenie, jest przesłanie zgłoszeniowego formularza. Potrzebne materiały szkoleniowe i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Również zaliczenie badań lekarskich i psychologicznych dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz przekazuje fachową wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze instruktorów. Instruktorzy opierają się na latach doświadczeń i wiedzy, które wytrwale przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia za pomocą znakomitej organizacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Nauka zgodna z obowiązującymi normami, warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy oraz odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane

 

Komentarze są wyłączone.