Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, jak połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.