Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?

Mechanizm 1% podatku na OPP
6 stycznia, 2017
Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Nowoczesne usługi ogrodnicze
11 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sprawa, więc należałoby zlecić to profesjonaliście, który zdobył już doświadczenie, dużą wiedzę na ten temat i talent. Jeśli zależy Ci, żeby Twój ogród był zarówno estetyczny, ale też trwały i przydatny, musisz brać pod uwagę, że projektowanie ogrodów nie polega jedynie na interesującym wyznaczeniu placu dla krzewów i kwietników. To jeszcze inne kwestie, które skrótowo opiszemy w niniejszym poradniku. Także mocno nakłaniamy do zapoznania się z naszym informatorem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim architekt zacznie tworzyć projekt ogródka, wcześniej przestudiuje z Tobą, jaką funkcję ma spełniać Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa wypoczynkowa, przykładowo z rusztem do grilla i tarasem lub może , gdzie można sadzić krzewy owocowe i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest sporo i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki projekt będzie opracowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Kwestii, o których należy myśleć na czas przygotowania projektu ogrodu, jest niewątpliwie wiele. Przykładowo powierzchnia, którą masz. Dobry schemat ogrodu jest w stanie optycznie zmienić przestrzeń czy zaprezentować funkcjonalność terenu tak, by był on dla domowników jak najbardziej praktyczny.

Co może znaleźć się w takim schemacie? Projekt ogrodu oprócz roślin uwzględnia wiele alternatyw, w tym także elementy dekoracyjne, takie jak ścieżki z kostki, stawy, pergole, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne ograniczenia (powierzchnię lub otoczenie) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który stanie się nie tylko źródłem radości ale będzie także miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować rozmaite style w architekturze krajobrazu. Tym samym przed Twoim domem może powstać:

  • ogród harmonijny (ogród geometryczny) – wyróżniający się wielkim uporządkowaniem, niezmiernie często towarzyszą mu rzeźby, ostrzyżone rośliny i kompozycje kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród nieregularny – określa go wygląd naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie zostały sadzone przez człowieka. Taki ogród zazwyczaj wzbogaca się głazami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wyżej wymienione cechy.

W inny sposób będą też tworzone ogrody, które zaczną powstać w określonym otoczeniu. Bierzemy tu pod uwagę głównie trzy typy środowiska (stąd także kategorie tych ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród podmiejski i ogród wiejski. Różnią się one przede wszystkim wielkością, często jest tak, że ogród miejski będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten występujący na terenach wiejskich. Więc odmiennie powinno się podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do dużego, gdyż nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie specjalista pokaże Tobie, jaki rodzaj ogrodu będzie najlepiej pasować do środowiska i ukształtowania przestrzeni lub zasugeruje Ci absolutnie inne, unikalne podejście.

O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodów?

Trzeba zawsze mieć w pamięci, że własna wizja nie zawsze może być w każdym calu wykonana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które mają istotny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny będące w naturze jedynie w danych regionach (np. rośliny egzotyczne, rośliny górskie itp.) mogą się nie przyjąć w naszym klimacie nie tylko ze względu na mikroklimat, ale również na bakterie.

Przy projektowaniu ogrodu warto również omówić sprawę tego, do jakiego stopnia chcesz zajmować, więc ile godzin masz możliwość przeznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Jeżeli nie masz determinacji do tego lub po prostu nie czujesz się na siłach, architekt dopasuje rośliny w ten sposób, by by odpowiadały one wymaganiom, więc były to na przykład rośliny łatwe w utrzymaniu (często są to drzewka iglaste, czyli sosny, jodły.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Zanim plan ogrodu będzie Ci przekazany, ogrodnicy powinni najpierw zorientować się w tym, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • analizę terenu pod kątem cech gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania położenia terenu (nachylenie itp.).

Po ustaleniu Twoich potrzeb, ocenieniu możliwości i zbadaniu terenu, specjalista może finalnie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest to że po określeniu każdej kwestii, projektant zrobi dla nas model ogrodu, czyli pokazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to schematy w postaci realistycznej grafiki 3D, która rozjaśni nie tylko projekt ogrodu, ale dodatkowo jego kolorystykę z uwzględnieniem otoczenia.

Doświadczeni projektanci ogrodów

To wszystko, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeśli zależy Ci na pomysłowości, fachowej pomocy i oryginalnym ogrodzie, obowiązkowo sprawdź możliwości, które proponuje projektowanie ogrodów Toruń, a na pewno się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.