Systemy podlewania

Dobry Fryzjer – jak wybrać dobry salon
14 lutego, 2020
Protezy zębów – Toruń
26 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli zależy nam na tym, by ogród wspaniale się prezentował, głównym elementem, jaki zachowa go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że zajmują sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki zabiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to część osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i znacznie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeżeli myślimy o zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co pozwala na ustawianie momentu podlewania. Wadą tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich i mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania i instalacji całego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Potrzebne jest zamontowanie programatora, rur doprowadzających wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę odrębnych rodzajów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one bardzo dobrze jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne ze względu na to, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich bazową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze przydadzą się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w kreowaniu maleńkiej mgiełki, z tego powodu sprawdzą się dla roślin, jakie nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych i warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system niezwykle oszczędny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie doprowadzają wodę do roślin dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/

Komentarze są wyłączone.