Usługi ogrodnicze Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Mapy do celów projektowych
Sierpień 8, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
Sierpień 15, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta oraz czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.