Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

pozycjonowanie stron toruń pozycjonowanie pozycjonowanie firmowych stron
Pozycjonowanie stron internetowych – pierwsze kroki
23 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek
Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin
25 kwietnia, 2017

Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Wezwanie do zapłaty, czyli jak działają firmy windykacyjne…

Znaczna liczba spółek dochodzących wierzytelności jest zarządzana poprzez osoby, które ukończyły studia prawnicze, ale nie mają aplikacji. Dlatego posiadają strzępkową wiedzę z obszaru kodeksu cywilnego. Uzyskiwanie rozmaitego typu zadłużeń wymaga pełniejszego zaangażowania oraz wyczucia, jakiego absolutnie nie możemy zdobyć przy użyciu innych rozwiązań, jak w trakcie praktyk w biurze u wyuczonych znajomych po fachu. W tym przypadku nieodzowny jest adwokat, który bez wątpienia będzie rozumiał, które ruchy warto jest zrobić. Placówki ściągające długi zazwyczaj nie pobierają dodatkowej „zaliczki” i wyrażają zgodę tylko na procent od wyegzekwowanej wierzytelności. Przeciętnie jest to od 15% do mniej więcej 50% całej kwoty. To bez wątpienia fakty dotyczące Odbiorców. Oni absolutnie nie muszą właściwie podejmować żadnych czynności, poza czekaniem na spłatę części długu poprzez przedstawioną instytucję. Zaś co w tymże czasie dzieje się z wierzycielem?

Nierzetelne firmy, czyli tysiące wezwań do zapłaty

Musimy w aktualnym miejscu odróżnić dwie sprawy: kiedy jakakolwiek osoba ledwo co została dłużnikiem oraz długi przedawnione, których nie powinniśmy spłacać. W pierwszej sytuacji dłużnik musi obowiązkowo zapłacić nieuregulowane wierzytelności pod rygorem rozprawy sądowej, opublikowania werdyktu, zarekwirowania wszelkich funduszy poprzez komornika i w konsekwencji pokrycia wiele większej sumy niż początkowa. W drugiej sytuacji w zasadzie nie musimy zwracać wierzytelności – taką instrukcję otrzymamy od jakiegokolwiek prawnika. Niestety większość placówek „ściągających” długi nie prosi już o uregulowanie tego zadłużenia, lecz straszy trasatów szkodliwymi konsekwencjami ich nieuregulowania. Przeprowadzają to za pomocą listów, które raz za razem lądują w skrzynce, kilkunastu informacji e-mail oraz uciążliwych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Niejednokrotnie dokumenty są wyrażone w taki sposób, ażeby dłużnik rozważył to, iż rzeczywiście powinien coś spłacić. Mnóstwo w nich osobliwych dla „pospolitego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „sekurytyzacja” i „fundusz zamknięty”. Co właściwie w owej sytuacji trzeba zrobić?

Kiedy faktycznie mamy dług do zapłacenia

W takiej sytuacji musimy otrzymać pozew o zapłacenie długu z sądu (jeśli wierzytelności ostatnimi czasy nie oddaliśmy). W żadnym przypadku pisma z sądu nie powinniśmy lekceważyć, bowiem po jakimś terminie (uprawomocnienie) ma ono moc wykonawczą. Gdy informacje uwzględnione w pozwie są nieprawdziwe bądź przyłączono do pozwu niewiarygodne druczki – tym bardziej musimy zareagować. Wierzyciel ma uzasadnienie, żeby się wzbraniać, np. gdy doszło do utraty ważności zadłużeń. W owej okoliczności warto skorzystać z pomocy prawnej bądź udać się do dowolnej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka wyjaśni nam, które czynności będą najlepsze. Cesjonariusz, który dochodzi swoich należności, ma obowiązek ująć w procesie sądowym dowody, np. zaprotokołowany mandat za niezapłacony rachunek za telewizję.

Przedawnione długi, czyli jak odeprzeć atak socjotechniczny

Spółki windykacyjne nie posiadają zupełnie jakichkolwiek uprawnień. Posiada je sąd, sekwestrator, mecenas – ale nie spółka zajmująca się inkasowaniem nieprawomocnych wierzytelności. Jeżeli więc otrzymaliśmy polecenie do zapłaty od przedstawionego podmiotu, nie wolno wykonywać owych ruchów:

1. Po prostu nie wolno odpisywać na zawiadomienia, e-maile oraz odbierać komórki, bo będzie to równoznaczne z występowaniem wierzytelności (jakiego nie trzeba spłacać)

2. Jeżeli taka spółka łączy się telefonicznie, trzeba mieć na uwadze to, iż cała debata będzie nagrana – i to niekiedy może tylko wpłynąć na naszą niekorzyść. Wcale nie pozwólmy się nagrywać, po prostu nie wchodźmy w jakiekolwiek konwersacje z windykatorami pracującymi w BOK. Po prostu zarzućmy połączenie, w szczególności jeśli nie nie uwidacznia się określony numer telefonu.

3. Krótko mówiąc nie dajmy się nękać! W sytuacji nieaktualnych wierzytelności nigdy nie adresujmy zaświadczeń odwoławczych, próśb opłacania długu rozłożonego na raty, pomysłów przełożenia momentu zapłaty zadłużenia itp. Po prostu nie dajmy się też nabrać na mediacje, zatem „promocje” i „upusty” odnoszące się do przedawnionych wierzytelności.

4. W ogóle nie przelewajmy jakiejkolwiek sumy na rachunek bankowy firmy windykacyjnej, choćby kilku złotych. Bo w takiej sytuacji rozpocznie się cała machina pozyskiwania długów. Sfinansowanie chociażby niezwykle małej ilości pieniędzy jest równoważne z tym, iż zadłużenie przyjmujemy.

5. Jeżeli otrzymaliśmy dziwne zaświadczenie, zwróćmy się do adwokata, który wyklaruje nam poszczególne jego komponenty.

Trzeba także wspomnieć o tym, że wierzytelności nieprawomocne możemy spłacić dobrowolnie. Środki nie znajdą się jednak na koncie prawdziwego kredytora, tylko placówki, jaka ten dług w późniejszym okresie odkupiła. Dobrze jest w niniejszym przypadku zadać sobie ważne pytanie: czy to się opłaca? Uiszczenie prawdziwemu wierzycielowi starego zadłużenia posiada sens, ale płacenie instytucjom, jakie od siebie wzajemnie zakupują niespłacone zobowiązania i liczą na natychmiastowy efekt – zapewne nie. Zwłaszcza, że część akceptuje liczne przekroczenia polskiego prawa.

Jeśli zaciekawił Cię powyższy problem oraz planujesz ujrzeć, jak między innymi prezentuje się fachowa strona www adwokata, możesz kliknąć w tym miejscu – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.