Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
Kwiecień 15, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Jak wygląda praca w księgowości?
Kwiecień 20, 2017

Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Jak rodzić sobie z niepłaceniem alimentów przez byłego męża?

Jeśli od mniej więcej trzech miesięcy na rachunku w banku wcale nie zostały uwzględnione alimenty na niepełnoletnie dziecko, powinniśmy podjąć właściwe kroki, żeby je z powrotem otrzymać. Niestety wielekroć różne sytuacje życiowe uczą jak jest to żmudne oraz ile możemy przy tym mieć niespokojnych dni. W przypadku przyjęcia ugody środki muszą zawsze wpływać cyklicznie. Niemniej w sytuacji orzeczenia sądu – nie zawsze tak się to odbywa. W krótkim czasie po orzeczeniu rozwodu byli partnerzy niejednokrotnie nie planują ze sobą „debatować”, i bywa również tak, że któreś z nich zmienia adres, m. in. opuszcza kraj. Przeżywają to oboje i niepełnoletnie dziecko, które powinno mieć zagwarantowane właściwe warunki bytowania. Alimenty nie są „zbytkiem”, dzięki któremu mamy możliwość zaspokajać własne zachcianki. Są przeznaczone naturalnie dla dziecka. To ono jest faktycznym odbiorcą tych środków pieniężnych nawet wtedy, jeśli świadomie nimi nie rozporządza. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy przez dwa lub trzy miesiące nadeszło kilka groszy z powodu alimentów na córkę?

W pierwszej kolejności trzeba przedyskutować to z drugim rodzicem, nawet jeżeli jest to wyjątkowo dokuczliwe. Wyjaśnienie podstaw „na wejściu” gwarantuje możliwość obrania późniejszej drogi. Jeśli to absolutnie nie pomaga, spotykamy się z przemocą bądź milczeniem, możemy wynająć profesjonalnego adwokata, który „zaopiekuje się” uciążliwą dla nas sytuacją kompleksowo. Musi to być wiarygodna osoba, czyli taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie pomagać nieprzerwanie oraz objaśni wszelakie niedogodności prawne.

W jakiej sytuacji można skontaktować się z komornikiem?

Mamy możliwość nieskrępowanie wyłonić komornika, u jakiego pozostawimy pismo. Właściwie należy kierować się miejscem kancelarii oraz liczebnością zainteresowanych, których wykonawca musi obsłużyć w swoim „rejonie”. O detale możemy zapytać własnego prawnika, który oceni, jakie pracownie będą mogły efektywnie przystąpić do pochwycenia własności… i są najbliżej byłego partnera. Trzeba wprowadzić wszystkie wiadomości, jakie posiadamy o poprzednim partnerze – oznaczenia kont w bankach, ubezpieczeń, papiery wartościowe, adres zameldowania, NIP oraz informacje mówiące o stanie spłacanych nieruchomości. Ogólnie rzecz ujmując, skoro wiemy, iż dłużnik posiada jakichkolwiek majątek (chociażby ten skrupulatnie maskowany), wolno nam wszystko zgłosić.

Nadaremna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, iż bynajmniej nie mamy obecnie jakichkolwiek nadziei na odebranie należnych środków finansowych. W sytuacji, kiedy dotrzymujemy założenia dochodowe, mamy możliwość ubiegać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezskuteczna to inaczej nieodebranie alimentów na małe dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą podjęte należyte działania jeśli chodzi o wierzyciela. Najpierw były mąż zostanie poproszony na potrzeby sprostowania sprawy. Musi precyzyjnie zrelacjonować swoją sytuację osobistą oraz majątkową, np. motywy niespłacania alimentów. Co więcej będzie od niego żądane oddanie zaświadczenia majątkowego.

W sytuacji, kiedy były małżonek nie ma pracy czy nieskutecznie szuka pracy zarobkowej, musi koniecznie zapisać się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi również przystać na propozycję pracy zarobkowej, bowiem w innej sytuacji zostanie uznany za „umywającego ręce od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeśli zarządza firmą, jaka nie zapewnia żadnych dochodów, również musi się zarejestrować, jednak w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były małżonek wdraża wszelkie te czynności (mianowicie „kooperuje”), mówiąc w skrócie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeśli środków finansowych stale nie ma. Właściwe procedury przeprowadza się wtedy, gdy poprzez ubiegłe pół roku nie uiścił on więcej niż 50% alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeśli były mąż bezustannie unika wyrównywania alimentów na syna, w końcu zostaje trasatem tropiony przez organy państwowe. W niniejszej sytuacji powinniśmy wysłać formularz o ściganie za przewinienie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj zwyczajnie o „nieustanną niealimentację”, a mianowicie sytuacje, gdzie były mąż wcale nie pragnie pokrywać, alimentów, bo „ma taki kaprys” i w ogóle nie ma przy tym żadnych sensownych motywów (wszystko musi koniecznie przedstawić nam nasz prawnik). Ponadto można wysłać podanie do starosty, ażeby wstrzymano prawo jazdy takiemu „sprawcy” oraz zarejestrowano go do BIG. Ogólnie rzecz ujmując nie będzie miał szansy uzyskać jakiegokolwiek kredytu z banku, prócz popularnych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Skoro dokładnie wiemy, iż były partner bez wątpienia posiadał fundusze, lecz podarował go któremuś członkowi rodziny, wtedy mamy szansę wysłać należny pozew: skargę pauliańską (o jakiej wspomina prawo cywilne) czy zgłoszenie o popełnieniu przewinienia, które ma za zadanie ograniczyć zaspokojenie żądań wierzycieli. Mamy szansę też wnosić o „alimenty od rodziców byłego męża”, jeżeli on nie jest w ogóle w stanie ich opłacać.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Adwokat Toruń

Komentarze są wyłączone.