Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
4 kwietnia, 2017
odchudzanie odchudzanie toruń zabiegi kosmetyczne
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
4 kwietnia, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do stania się przez nie dorosłym człowiekiem, zaś w przypadku dzieci upośledzonych ciężar taki nie zanika praktycznie nigdy. Dopóki dziecko w ogóle nie może samo na siebie zarabiać, zatem zagwarantować sobie wszelkich nieodzownych środków do życia, to naturalnie rodzice koniecznie muszą spełniać owy obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy „inwentarz” dziecka jest wystarczający oraz powinien mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice bynajmniej nie powinni pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Niezdolność dziecka do indywidualnego zarabiania na siebie jest podstawowym pretekstem orzekania przez sąd alimentów.

Naturalnie na początku sytuacja rysuje się nam tak, że jedno z rodziców idzie do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód oraz o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero później na jednego z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców ma miejsce od terminu narodzin potomka aż do czasu, kiedy będzie ono miało szansę. żyć samodzielnie. Usamodzielnienie się bynajmniej nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat i odebraniem dowodu osobistego. W rzeczywistości żaden kodeks nie pokazuje jaka jest granica wieku, bo każdy przypadek musi być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia oczywiście jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niewypłacania alimentów, bowiem był on przekonany, iż ukończenie przez dziecko 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich opłacania. W trakcie rozmowy staje się widoczne jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek nieuleczalnej choroby, m in. fizycznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, które absolutnie nie uwalniają rodziców z zobowiązania regulowania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamążpójście) z równoczesną niemożliwością samodzielnego zarabiania na siebie. Oczywiście w pierwszej kolejności małżonkowie razem współdziałają we wszelakich bytowych sprawach, stąd jeśli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo i potrafi partnera utrzymać, wówczas rodzice absolutnie nie są zobowiązani już sponsorować dziecka. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwstawną – partner ogólnie rzecz ujmując nie może dać środków do życia obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Często rzecz jest jednakże tak skomplikowana, że pomoc fachowej kancelarii jest praktycznie nieunikniona.

Alimenty powinni spłacać rodzice na swoje kalekie dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie potrafi na własną rękę zabezpieczyć sobie bytu. Ma stopień niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I nie ma tutaj znaczenia powód wspomnianego stanu rzeczy, m in. kiedy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych albo zażywa miękkie narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną wadą fizyczną czy umysłową koniecznie muszą utrzymywać matka i ojciec. Od czasu do czasu do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy nie planują kalekiego dziecka „sponsorować” oraz działają w taki sposób – bez wątpienia cynicznie – by nie wypłacać alimentów oraz wyswobodzić się od „balastu”.

Pełnoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty również wtedy, gdy skończyło 18 lat, nie uczy się, nie ma pracy i krótko mówiąc nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje uzyskać alimenty od swoich rodziców, powinno obowiązkowo dowieść, iż jego sytuacja materialna jest fatalna, np. żyje w ubóstwie.

Alimenty z całą pewnością dostanie każde dziecko, jakie uczy się, np. w szkole policealnej lub w szkole wyższej. Tak naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, oboje rodzice są zobowiązani płacić alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – gdy dziecko, mimo iż studiuje – potrafi indywidualnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Rodzice nie powinni opłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko ma takie przychody, że potrafi pokryć sumaryczne koszty życia, np. opłacić lokum, wyżywienie, Internet i pozostałe konieczne do normalnego egzystowania rzeczy. Zyskiem wcale nie musi obowiązkowo być w takim przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale także renta rodzinna, stypendia zdobywane na uczelni albo wpływy otrzymywane przez zarabiające rodzeństwo. Nieraz w wyniku sporów z rodzicami dochodzi do walki w sądzie. Syn wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia i walczy z rodzicami, ponieważ ma pracę zarobkową w rozmiarze 1/5 etatu etatu i nie ma zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny mija czasami przed osiągnięciem przez córkę dorosłości, jednak wspomniane okoliczności są nader rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć szkołę oraz nabyć zawód, i z jego pomocą będzie miało szansę zagwarantować byt krótko mówiąc nie tylko sobie, ale także bliskiej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów jest uzależniona od wielu podstawowych czynników: usprawiedliwionych oczekiwań dziecka, zdolności zarobkowych matki lub ojca, zdolności majątkowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę własne starania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli pochłonął Cię niniejszy tekst, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych oraz innych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w odnośnik obok – Kancelaria – a może odnajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.