Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
Kwiecień 14, 2017
prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji
Kwiecień 19, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

Ile wynosi podatek od spadku?

Po śmierci bliskiej osoby, m. in. męża lub ojca, przeważnie zyskujemy spadek. W wybranych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on osoby dziedziczące, bowiem łączy się ze znacznymi przychodami. Wówczas musimy koniecznie spłacić podatek do urzędu skarbowego, bo taką okoliczność określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Należy mieć na uwadze, iż otrzymuje się w spadku nie tylko środki pieniężne oraz mieszkanie, lecz również nieuregulowane wierzytelności. Jeśli siostra lub brat nie rozliczy ich w czasie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym oczywiście zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się spuścizny akceptując adekwatną umowę. Dobrze jest iść do profesjonalnego prawnika, który przybliży nam zawiłości prawa i podpowie, w jaki sposób powinniśmy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Przedmiotem opodatkowania mogą być dla przykładu: spadkobranie zwykłe, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (jeśli spadkobierca teraz jest przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły członek rodziny musiał oddać tzw. dyspozycję na wypadek śmierci), kapitały inwestycyjne, jak i całkowity kapitał mieszczący się w innym kraju (lecz tutaj w chwili otwarcia spadku nabywca musi obowiązkowo być obywatelem Polski czy być polskim podatnikiem).

Powinniśmy spłacić także podatek wówczas, jak tylko uprawomocni się rozporządzenie sądu w kwestii spadku. Mówiąc inaczej, jeżeli sąd przypieczętuje nabycie spadku. W przypadku kiedy angażujemy w owej sprawie adwokata, wtedy on powinien nam przekazać rozporządzenie sądu. Prawie tak samo jest wtedy, kiedy akt notarialny dokumentujący nabywanie spadku będzie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Istnieje mnóstwo sytuacji życiowych, w których absolutnie nie powinniśmy regulować podatku od spuścizny bądź darowizny. W kodeksach uznaje się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się bliska rodzina: mąż, rodzice albo pradziadkowie. Do drugiej zaliczają się dzieci brata, zstępni pasierbów czy partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą następni nabywcy spuścizny. Kwoty wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z kategorią, do jakiej przynależy spadkobierca. Dla pierwszej klasy jest to opłata orientacyjnie 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W sytuacji, jeśli wartość spuścizny nie przekroczy opisanych wcześniej kwot, absolutnie nie trzeba przedstawiać dodatkowych formularzy do urzędu skarbowego.

Jednak, jeżeli zyskamy spadek, którego wartość jest o wiele wyższa aniżeli suma zwolniona od podatku, w takiej sytuacji powinniśmy wysłać zaświadczenie podatkowe. Jesteśmy zobowiązani zrealizować to w urzędzie mieszczącym się w miejscu zamieszkania dziedzica w przeciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania werdyktu sądu. Następnie otrzymamy decyzję urzędu o wielkości podatku, jaki należy zapłacić w czasie dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od kilku do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zakwalifikowania do wybranej kategorii podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Razem z przepisami każdy dziedzic ma zdolność odstąpienia od dziedziczenia spadku, np. w przypadku, kiedy po zmarłym małżonku pozostają jakiekolwiek długi. Na podstawie kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca w niektórych przypadkach może zaaprobować ugodę z przyszłym spadkodawcą, w jakiej rezygnuje z dziedziczenia. Omawianą zgodę powinniśmy zatwierdzić przed otwarciem spadku i jest ona konstruowana w razie śmierci spadkodawcy. Deklarację należy zdecydowanie zatwierdzić u rejenta, ponieważ inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby pamiętać, że pierwszym z podstawowych skutków rezygnacji z dziedziczenia jest pełne odrzucenie z dziedzictwa dzieci, wnuków i pozostałych krewnych. Absolutnie nie powinniśmy także w takiej sytuacji dostać zachowku.

Po zrzeczeniu się przejęcia majątku możemy prosić o przywrócenie rzeczonego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator umieszcza nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku w ogóle nie chodzi o nabywanie spadku z ramienia ustawy, tylko o dziedziczenie z mocy testamentu.

2. Mamy możliwość iść po raz kolejny do kancelarii notarialnej oraz przyjąć umowę o przywrócenie prawa do spuścizny.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas posiada prawo do spisania testamentu oraz wykluczenia z niego wybranych członków rodziny, m. in. wszystkich, którzy od początku nie mieli z nami kontaktu. Poza tym jedyną osobą wprowadzoną do testamentu jest osoba spoza rodziny. Zachowek przypada dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicom, którzy:

  • Nie są w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie podważyli spadku
  • Nie byli uznani za nieetycznych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy prawdopodobnego spadkobiercy

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, wejdź w link po prawej stronie – Prawnik Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej wiadomości, przykładowo poradnictwo prawne.

Komentarze są wyłączone.