Zaawansowane instalacje pneumatyczne

dekoracje weselne Toruń
Jak organizować ślub i udekorować salę weselną?
28 grudnia, 2016

Instalacje pneumatyczne to zespół rozwiązań, które wespół z kompleksowym wyposażeniem produkują, przygotowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Prawidłowo zamontowana instalacja cechuje się obniżonym poborem mocy i podwyższeniem ciśnienia zużywanego. Sprężone powietrze jest stosowane w często odmiennych obszarach gospodarczych, między innymi w farmacji i w warsztatach samochodowych. Lekkość i bezpieczeństwo stosowania w skrajnych warunkach atmosferycznych sprawia, że instalacje pneumatyczne są powszechnie wybierane przez przedsiębiorców, którzy starają się zachować najwyższe standardy swojej pracy.

Obecnie na rynku producenci urządzeń ciśnieniowych proponują kilka technologii związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W dalszej części artykułu po kolei porównamy każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i sposobach ich zastosowania.

Niezawodne instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą elektryczności i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im towarzystwo surowców o różnym odczynie chemicznym, co powoduje, że idealnie sprawdzają się w budownictwie. Systemy polipropylenowe obniżają rezultaty kondensacji pary wodnej. Komponent z którego wytworzone są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i bardzo wydajny. Najważniejszą zaletą tego typu instalacji jest niski współczynnik ubytku ciśnienia i cicha praca.

Tradycyjne instalacje ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to wysoka jakość połączona z prostym montażem. Prawdopodobnie dlatego, są najchętniej wybierane przez właścicieli przedsiębiorstw z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Instalacje ze stali nierdzewnej oparte są o technologię zaciskową, co znacznie redukuje czas prac. Wszelkie akcesoria używane w takich systemach wytwarzane są z tworzyw odpornych na procesy korozyjne. System zaciskowy oprócz oszczędności czasu i materiałów, zmniejsza zagrożenia pożarowe. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej dają możliwość montażu w różnych miejscach. Systemy tego typu są bardzo funkcjonalne. Ich montaż zalecany jest w miejscach gdzie występuje podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – wysoka jakość i większe oszczędności

Instalacje aluminiowe cechują się łatwością montażu. Użycie łatwych w obsłudze szybkozłączek, wytwarzanych w dowolnych rozmiarach, znacznie skraca czas wykonania zlecenia. Oszczędności na tego rodzaju instalacji sięgają do nawet 30% w zestawieniu z innymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można w elastyczny sposób dostosować do technologii konkretnego zakładu. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno niewielkie warsztaty samochodowe, jak i wieloosobowe zakłady farmaceutyczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium odznaczają się wysoką wytrzymałością antykorozyjną. Są sztywne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i łatwe w konserwacji. Jeszcze jednym atutem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% podlega recyklingowi.

Armatura pneumatyczna, czyli co wchodzi w skład instalacji sprężonego powietrza

Profesjonalna i stabilna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku podstawowych elementów. Najpierw należy zaznaczyć, że jedynie dobrej jakości akcesoria, właściwie do siebie dobrane powodują najlepsze efekty sprężania powietrza. W budowie każdej instalacji sprężania powietrza najważniejsza jest sprężarka, której celem jest zwiększenie ciśnienia danego materiału. W najmniej skomplikowanych, aczkolwiek spełniających potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniach pneumatycznych najlepsza będzie sprężarka tłokowa. Patrząc dalej, w żadnej instalacji nie może nie można się obejść bez takich elementów jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik powietrza. Polecamy także zainstalować tłumiki hałasu, które zredukują dźwięki wydawane przez urządzenia pneumatyczne. Dalsze części, bez których żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo to węże, czy też rury pneumatyczne, oraz różne zawory. Profesjonalnie wykonana instalacja, zaopatrzona w nowoczesne i trwałe sprzęty bez wątpienia usprawni większość prac w Twoim zakładzie pracy.

Pneumatyka jest dziedziną inżynierii, która potrzebna jest zarówno w podstawowych obowiązkach domowych, jak i w złożonych rozwiązaniach technologicznych. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych, systemy pneumatyczne są o wiele tańsze i dużo bardziej uniwersalne. Warto inwestować w sprawdzone systemy pneumatyczne, szczególnie w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Zapoznaj się z nowoczesnymi instalacjami pneumatycznymi: instalacje pneumatyczne

Komentarze są wyłączone.