Ocieplanie natryskowe pianą PUR

Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest popularne, dlatego że ma porządne właściwości izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców używanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką wartością, według której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest technika nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i układa się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i cechami, co sprawia, że nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest szczególnie do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także w ocieplania natryskowego stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa PUR najkorzystniejsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem izolować różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, aby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Z uwagi na to tak często używa się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie specjalna osłona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności lub swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub położenie za chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.