Czy warto inwestować w automatyczny system nawodnienia ogrodu?

Jak zatrudnić DJ-a na wesele, żeby było pamiętne?
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjny aparat ortodontyczny
14 stycznia, 2022

Czy warto inwestować w automatyczny system nawodnienia ogrodu?

Jeżeli chcemy, aby ogród ładnie się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki zachowa go w pięknym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwykłe sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że na równi ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania roślin, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Typowe sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwyczajnej konewki zabiera bardzo dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które również usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeśli myślimy o zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, co pozwala na określanie momentu zraszania. Wadą tego rozwiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Samosterujące systemy podlewania ogrodów

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych przewodów. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje przyszykowania w postaci rozplanowania oraz instalacji pełnego systemu. Zwykle system umieszczany jest pod powierzchnią ziemi. Konieczne jest zamontowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie posłużą do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy parę odrębnych typów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane z uwago na to, że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, ponieważ mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie przydadzą się w podlewaniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu maleńkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system bardzo ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rośliny porastają w odstępach.

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.