Implant dentystyczny – z jakiego powodu warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjny aparat ortodontyczny
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Czym są mosty protetyczne
15 lipca, 2022

Implant dentystyczny – z jakiego powodu warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne wypełniają braki po stracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu korzeń implantu dentystycznego zrasta się z kością, a oparta na nim korona przypomina naturalne zęby.

Używając implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również solidnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Oceną stomatologów dobrze umieszczony implant może wystarczyć właściwie dożywotnio. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo upływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się oraz nie powodują problemów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, aby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zęba?

W głównej mierze implantów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces rozwoju szczęki.

Dużo czynników nie odbiera ostatecznie możliwości wszczepienia implantów zębowych, ale powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby dotknięte chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują także ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębowe zapewniają sporo możliwości poprawy piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga wymiany większej ilości zębów, a czasami całego łuku.

Stomatolog protetyk posiada w zanadrzu parę metod, jednak obecnie często wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania doskonale eliminują bezzębie, oba mają swoje słabe i mocne strony. Bywa tak, że korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. niewłaściwe cechy anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na parę lat należy je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zajmuje sporo czasu ze względu na konieczność wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może utrzymać się również do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów gwarantuje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu były zwykle usuwane.

Tymczasem implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie niszczeją, jeżeli pacjent właściwie dba o higienę , implanty stomatologiczne są w świetnym stanie do końca życia. To oznacza, że nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a ekastrakcja mocno zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest z reguły rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Co robić po wszczepieniu implantu zęba?

Przede wszystkim należy nie jeść parzących potraw i ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie wolno wykorzystywać strefy jamy ustnej. Niewskazane jest także dotykanie językiem i palcami operowanego miejsca, by zmniejszyć ryzyko zakażenia albo podrażnień. Trzeba rzucić alkohol oraz papierosy, z uwagi na to, że rozregulowują proces leczenia się dziąseł. Obok tego przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń stomatologa. Niezbędne jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko zauważy się przejmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według zaleceń lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez wiedzy lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant zęba?

O implanty stomatologiczne należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Minimum jest codzienne szorowanie dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty stomatologiczne nie ulegają korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z zbliżenie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia zaczną odkładać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj pokazuje się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc dobry wygląd. Poza tym warto co najmniej dwa razy na rok odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.

Komentarze są wyłączone.