Zalety i rodzaje pomp ciepła

Jakie zabiegi dentystyczne najczęściej wykonuje chirurg szczękowy?
15 lutego, 2021
Jak zatrudnić DJ-a na wesele, żeby było pamiętne?
16 września, 2021

Zalety i rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła przekazują energię cieplną do budowli, uzyskiwaną z zewnątrz: z wody, z powietrza lub z ziemi. Taki rodzaj pompy przeważnie zbudowany jest z dwóch modułów: zewnętrznego, co czerpie moc ze źródła oraz wewnętrznego przekazującego ciepło. Tego typu urządzenie to wydajna technika ogrzewania budowli z chłodnym okresie i schładzania go w porze letniej, co przy zastosowaniu w miarę niskich kosztów, przesyła ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się wykorzystać tak samo w mieszkaniu, domu albo pozostałych budynkach , a przez pobór ciepła z niewyczerpalnych źródeł i braku wypuszczania zanieczyszczeń jest to technika ekologiczna. Ogromną zaletą pompy ciepła Toruń jest też brak konieczności konstruowania komina.

Ponadto pompy charakteryzują się względnie niegłośnym sposobem pracy oraz wyjątkową wytrzymałością. Pompa ciepła, co jest często konserwowana, przy czym najlepiej zauważyć, że koszty napraw są dość niewielkie, z reguły służy przez lata bez konieczności zmiany. Da się ją zainstalować łącznie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) oraz do ogrzewania bieżącej wody poprzez instalację ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Pompa ciepła, to przemyślana metoda grzewcza, zarządzana jest przez jest przez programy zarządcze przemyślane do nietrudnej obsługi dla każdego człowieka. Poza tym można ją zastosować w większości budynków.

Metoda działania pompy ciepła

Wśród pomp ciepła znajdziemy ich kilka typów różniących się przez pobór energii. Sama z siebie pompa ciepła nie wytwarza energii, stanowi rodzaj transformatora, który najpierw pozyskuje energię po czym przetwarza ją dla ocieplenia budowli. Bez względu na to, czy źródłem jest woda, powietrze czy ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z dwóch modułów. Część zewnętrzna, znana jako dolne źródło, ma za zadanie zbierać ogromną ilość energii ze źródła. Ten moduł jest podstawą pompy ciepła i dlatego tę część powinno się przystosować do używanego źródła. Część zewnętrzna przesyła zgromadzoną energię do wewnętrznego modułu zakładanego już wewnątrz budowli. W tej części zgromadzone ciepło jest przenoszone do instalacji grzewczej. Transfer ciepła wraz z redukcją ciśnienia i dopasowaniem temperatury skutkuje przekazaniem ciepła do całego wnętrza domu. Za pomocą pompy ciepła da się dogrzewać każdy pokój, a do tego wspomóc instalację c.w.u.. Tym sposobem mieszkańcy zyskują też możliwość posiadania ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei działanie pompy ciepła ustawia prosty w użyciu układ sterowania.

Jaki wybrać typ pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa to proekologiczne rozwiązanie, który da się stosować przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła zbiera energię słoneczną zbieraną w gruncie, a temperatura ziemi ma zazwyczaj stałą wartość. Ciągle gromadzona energia przesyłana jest do układu grzewczego w wewnętrznym module. Znaczącą zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest proekologiczność, ponieważ nie wydziela ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający dużej działki wokół domu czy innego budynku, aby całkowita pompa była produktywna. Rezultat budowy pompy ciepła przyniesie mnóstwo korzyści, na które opłaca się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Podstawową zaletą pomp ciepła jest ich wysoka proekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia ogromną efektywność pompy ciepła, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska. W takiej sytuacji część zewnętrzna transferuje energię powietrza na ciepło i przenosi ją do instalacji c.o.. Powietrzna pompa ciepła może zostać zastosowana w domach i budynkach. Taki rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się niegłośną aktywnością, niezależną od warunków atmosferycznych. Dodatkowego źródła energii należy włączać dopiero kiedy temperatura powietrza spadnie niżej niż – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Pompę ciepła wodną da się zamontować tylko w przypadku, gdy w pobliżu domu jest źródło wody. Inaczej niezbędne będzie przygotowanie studni. Warto wziąć też po uwagę, że jeśli korzystamy z naturalnego zbiornika, konieczna będzie filtracja wody. Należy przemyśleć instalację pompy ciepła wodnej, ponieważ zapewnia ona stałe dogrzanie w okresie zimowym oraz chłodzenie w okresie letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przesyła ją do domu, po czym na bazie wymiany energii doprowadza ciepłą wodę, po czym odrzuca wodę zimną. Ogromną zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że sprawdza się, gdy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.

Z jakiego powodu warto zamontować pompę ciepła?

Podstawową zaletą montażu pompy ciepła, wynikającą z przyjmowania energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do pozostałych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie wysyła żadnych niebezpiecznych odpadów i substancji. Dzięki temu jest to wyjście w pełni przyjazne dla środowiska. Dzięki temu, że instalacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, oferowane są specjalne dofinansowania budowy proekologiczne. Oprócz tego należy zaznaczyć, że stosunkowo niewielkie koszty użytkowania w krótkim czasie zwracają koszty poniesione przy podjęciu inwestycji, a efektywność i żywotność odpowiednio przygotowanej i regularnie przeglądanej pod względem usterek pompy sięga nawet do pięćdziesięciu lat stałego zużycia.

Instalacja pompy ciepła wybranego rodzaju usuwa też konieczność posiadania komina oraz zaplecza, w którym przechowywany byłby opał oraz kupna samego opału. Wydatki są więc znacząco mniejsze niż w przypadku pozostałych źródeł ciepła. Oprócz tego pompy ciepła są praktycznie samodzielne. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu oczekuje zaledwie minimalnego pilnowania pracy systemu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto zakupić pompę ciepła również ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od systemu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pokoi oraz wody użytkowej. Pompa może spasować się z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, dlatego zapewnia najkorzystniejsze efekty. W lecie może również wspierać chłodzenie pokoi, dzięki czemu używanie pompy ciepła jest funkcjonalne i komfortowe.

Komentarze są wyłączone.