Ocieplanie natryskowe pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją porządne właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przywiera oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać oraz układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz parametrami, z uwagi na co nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest z reguły do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można także położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, takie jak drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, więc konieczna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to surowiec palny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, więc nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności i właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie kluczowe jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe Toruń

 

Komentarze są wyłączone.