ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości i dość niską cenę. Aby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, by były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych będzie większy w porównaniu zwykłych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem i powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Trzeba zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy oraz materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto tutaj zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę solidnie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w mocno zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.