Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Lipiec 18, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
Listopad 18, 2017
Kupujemy dom - co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje zalety. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy mają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Wszystko o nieruchomościach —-> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.