Jak wygląda praca w księgowości?

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji
Kwiecień 19, 2017
pozycjonowanie stron toruń pozycjonowanie pozycjonowanie firmowych stron
Pozycjonowanie stron internetowych – pierwsze kroki
Kwiecień 23, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z mozolnym wypełnianiem tęgich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi wyliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Naturalnie niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje trochę do kadru z filmu, niż do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa ma dostęp do fachowych programów komputerowych, własnoręcznie w ogóle nie tworzy żadnych dokumentów oraz nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najważniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, kiedy jest dokonywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej naczelnych zadań włącza się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, weryfikowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, zliczanie zobowiązań przede wszystkim dla różnych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości może równocześnie ze zdobywaniem zdolności zabiegać o awans w firmie. Niewątpliwie najciekawszą pracą jest posada głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami administracyjnymi, steruje podwładnymi i dba o rozwój własnego resortu.

Każda księgowa ma szansę również otworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać osobiste biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. Tutaj aczkolwiek przydatna jest aprobata Ministra Finansów – należy poświadczyć doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (natychmiast po ukończeniu wybranych studiów). By pozyskać pracę jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie łatwe. Musimy zdecydowanie rozumieć konkretne imperatywy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi koniecznie mieć w takiej sytuacji rozległą wiedzę, bo jest odpowiedzialna za pieniądze firmy. W owym przypadku wskazane jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie różnić). Nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, tylko o odpowiednią wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie można dostać na innych kierunkach. Potem księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności wyuczonych, powinna posiadać również umiejętności „przyrodzone”, np. dokładność oraz rzetelność w spełnianiu wszystkich funkcji. Jeden błąd w obliczeniach potrafi mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (gdzie mamy kontakt ze sporym obiegiem środków finansowych), lecz również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z działu prowadzenia księgi wpływów oraz rozchodów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania deklaracji podatkowych, a także przygotowywania podsumowań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, iż zobowiązaniem osoby zatrudnionej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz rozwijanie predyspozycji. Generalnie, stopnia magistra jest tylko podstawą do wykonywania owego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym mamy szansę pozyskać sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnio niesłychanie rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” czy pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci absolutnie nie muszą wyruszać z domu lub firmy, ażeby ich kwestie zostały dobrze załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w umówionym miejscu oraz bierze wszystkie papiery do obliczeń. Czasami może także zostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest znakomitym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od wielu lat spełniają się w tej dziedzinie i w sumie nie pragną aktualnie zatrudniać się u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednak z paroma wymogami, przykładowo wysokimi nakładami finansowymi. Koszt utworzenia oddzielnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie sporo droższe niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż dużą liczbę rachunków można bez problemu załatwić przez Internet. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem, szczególnie, gdy dopiero zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do uruchomienia firmy księgowej nieodzowne są: zarejestrowanie własnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie można dyktować Klientom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, lokalizacją biura i charakterem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na liczbę formularzy.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, wejdź w odsyłacz tu – Księgowość

Komentarze są wyłączone.