Leczenie ortodontyczne Toruń
1 lutego, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – na czym to polega?
2 lutego, 2021

Jak samodzielnie przygotować stronę internetową na WordPressie?

Samodzielne stworzenie strony internetowej na WordPressie może wydawać się skomplikowane, ale nawet z znikomymi umiejętnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, ze względu na sporą ilość przygotowanych narzędzi, wspierających cały twórczy proces. Wiele lat temu na początku WordPress częściej kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, na której da się przygotować fachową stronę internetową. W związku z tym bazowe możliwości zorientowane były na budowanie postów z bloga. Teraz wiele osób prowadzących  profesjonalne strony nadal używa opcji dodawania treści: aktualności, wskazówek, porad, recenzji dobranych charakteru danej strony. Z reguły wpisy są wydzielone do przeznaczonej do tego zakładki, w której cyklicznie pojawiają się kolejne wpisy. Natomiast znaczną część pełnej witryny zapełniają podstrony wypełnione treścią, która z reguły przez długi czas pozostaje taka sama. Na tych podstronach przeważnie umieszczane są opisy usług, personelu, osiągnięć, certyfikatów albo np. cenniki. Aby te poszczególne elementy mogły powstać bez programistycznej wiedzy niezbędny będzie page builder, czyli edytor dzięki któremu dodamy poszczególne elementy wizualne i tekstowe, jakie pojawią się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Mocno zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administratora. Idea edytora wizualnego na WordPressie polega na wstawianiu nowych elementów do strony internetowej przez selekcję najbardziej dopasowanego, po czym przeciągnięcie go (techniką przesuń oraz upuść) w wybrane miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie zawiera właściwie podobne opcje zarówno przy kreowaniu strony głównej, podstron, a także wpisów. Cała budowa polega na selekcji bloku, uzupełnienia go grafika lub tekstem, a następnie dopasowaniem do siebie poszczególnych bloków. Tą techniką można edytować na przykład nagłówki , listy, akapity, pliki, cytaty. Poszczególne elementy da się grupować, ustawiać w kolumnach, układać dodając separatory i odstępy. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia dodawanie własnych kodów HTML, widżetów (takich jak tagi, kalendarz, kategorie), czy odsyłaczy do mediów społecznościowych (np. instagram, facebook, ). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Wstawiamy obrazy, treść, widżety itp. określamy ich rozmiar, pogrubienie, kolory, a edytor samodzielnie koduje. Przy edycji wpisów dostępne są jeszcze opcje, w których da się samodzielnie dobrać datę publikacji wpisu, dołączyć mu właściwą kategorię, a także tagi oraz dodawać wyróżniające zdjęcie, jakie stanie się okładką danego wpisu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Ogromną zaletą samego WordPressa jest dostęp do instalowania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspierają tworzenie strony internetowej. To nie tylko pakiet dodatków, co umożliwia zamieszczanie ponadpodstawowych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub szczegółowe tabele. Pośród różnych wtyczek zawierające wysoko pojedyncze zaawansowane elementy znajdują się także w pełni zaawansowane wizualne edytory, wzbogacone o większą ilość opcji. Wtyczki są płatne oraz darmowe, gdzie te płatne są szczególnie zaawansowane. Co ciekawe niektóre szablony posiadają w zestawie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest wtedy w pewnym zakresie ograniczony, ale jego cena zamknie się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, oferującym zaawansowany wizualny edytor jest BeTheme od Muffingroup. Dodany do niego Muffin Builder udostępnia ogromny zasięg opcji, związanych z dodaweniem oraz rozmieszczeniem treści na stronie. Ten edytor wizualny w niezbyt trudny sposób pomoże zbudować fachową oraz interesującą stronę internetową zarówno dla firmy, a także stale aktualizowanego bloga. Dzięki opcji ustawiania różnych elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu formatach, bardzo łatwo zaprojektujesz oryginalną stronę internetową dostosowaną do potrzeb.

Elementor

Podstawową korzyścią Elementora jest to, że w odróżnieniu od podstawowego edytora wizualnego WordPressa oraz Muffin Buildera, każdy z elementów da się wstawiać, poprawiać na podglądzie strony. W przypadku tamtych rezultat jest widzialny dopiero po zapisaniu dodanych wszystkich okien w miejscu edycji strony. Elementor pracuje z widokiem w rzeczywistym czasie. Posiada bardzo dużo ustawień do co poszczególnych elementów oraz ich opcji. Praktycznie niemal każdy element można szybko dopasowany oraz ułożony według upodobania modyfikując rozmiary, kolory, czcionki oraz np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder jest jedną z najbardziej znanych oraz często stosowanych wtyczek do projektowania witryn internetowych. Podobnie jak Elementor pracuje na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu przyspiesza projektowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder posiada wiele zaawansowanych opcji, których obsługa nie sprawia trudności, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, z powodu czego wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia tworzenie witryn internetowych, dzięki metodzie przeciągania oraz przesuwania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie oraz wielka ilość opcji edytowania treści i stylów sprawia, że jest co raz bardziej wtyczką edycji wizualnej. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zawarcie pełnej historii edycji, dzięki czemu łatwo wrócić do wcześniejszego momentu oraz podjąć edytowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, z uwagi na co bardzo często jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był rozbudowywany co sprawia, że teraz ma wiele korzystnych opcji, jakie pomogą zaprojektować funkcjonalną stronę. Rozbudowane opcje wpływają niestety na jego wydajność, ze względu na co niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest prosty w korzystaniu oraz całkiem tani.

Strony www Toruń

Komentarze są wyłączone.