Chirurgia szczękowa – zabiegi w klinice stomatologii estetycznej

Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub rosną w środku kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im właściwego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Zwalcza się w szczególności przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Braki w uzębieniu są rezultatem rozmaitych powodów. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty zębów. Mają one wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę żuchwy. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w miejscach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia szczękowa Toruń 

Komentarze są wyłączone.