Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba dobrze wybrać dentystę, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej może być źródłem stresu dla malucha. Jeśli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo istotna jest też miła rozmowa z dentystą i komunikowanie maluchowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko nieistotne detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie udekorowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla młodych pacjentów

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla dzieci ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest uspokojone a nawet trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale także niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i doświadczony. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w buzi malca. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty warto też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.