Escape room – pokój pełen tajemnic

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik
Rozwód – koszty, stereotypy, unieważnienie małżeństwa
Marzec 24, 2017
Pojazdy uprzywilejowane kursy Kursy dla kierowców
Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą
Marzec 26, 2017

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Ostatnimi czasy na najważniejszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w mgnienia oku wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny i wnikało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że stosunki międzyludzkie w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o dużym wpływie technologii na ludzkie życie, z odmiennej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Mądrym rozwiązaniem okazała się rewelacyjna zabawa escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, jednak później odbyła istotne przemiany. Oparta była całkowicie na tekście pokazującym się na monitorze laptopa, który tyczył się opisu wnętrza jak również motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa przykuwała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed monitorem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na oklepane scenariusze czy zwykłe dialogi. Gracz jest przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zawiłych zagadek, dowieść umiejętności spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Kluczowy punktem wszelkich działań jest opuszczenie pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest normalne. Gracze tymczasem posiadają sprecyzowany czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę dużo zadziwiających rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie inna struktura gry. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych detalach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz zadziwiać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Wtedy przychodzi osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie uczestnicy mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było się wydostać bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych twórców tajemnic oraz rozwiązują je w niekonwencjonalny sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Ważnym wymogiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i usiłują znaleźć tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i znikną z pokoju? Drugim modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszystkie niewiadome i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na porwaniu smerfów przez złośliwego czarownika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną możliwością na uratowanie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przenosi się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zamówić na specjalne okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) oraz dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich także zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także opracować indywidualną propozycję, czyli dobraną do wymagań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.