Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Wybielanie zębów lampą Beyound
7 marca, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem Toruń
23 marca, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają dużo częściej panie niż panów. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas mocno obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są znacznie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem szpilki. Nie jest też wskazane też kupowania butów z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie zapisz się do lekarza, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna oferuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania zwyrodnień. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają palce w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i zatrzymują rozwój deformacji. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które bardzo często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego oraz zwyrodnień palucha. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz nadwagę, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Komentarze są wyłączone.