Leczenie dziur w zębach bez bólu

Najlepszy dentysta w Toruniu GABIENT STOMATOLOGICZNY KLINIKA STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ
Szukamy dobrego dentysty, na co zwrócić uwagę
Styczeń 24, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Nauka pływania dla niemowląt
Luty 14, 2019

Leczenie dziur w zębach bez bólu

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas choć raz w życiu, czekając pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał wrzaski cierpienia. Całkiem możliwe, że przydarzyło ci się też heroicznie poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co finalnie skończyło się nieznośnym bólem i traumą przed dentystą. Natomiast inna inna grupa ludzi panicznie boi się nie tyle borowania, co strzykawki. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się zapisać do stomatologa. Wymowny jest zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Nieleczone zęby mogą skutkować bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego dzisiejsza medycyna wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i serwuje coraz to nowsze sposoby znieczuleń.

Dla tych, co mdleją na widok igieł…

Każdy z nas ma jakieś fobie. Niektórzy źle czują się w ciasnych pomieszczeniach, inni panicznie boją się pająków, natomiast są i tacy, którzy odczuwają panikują na widok igieł. Jest to strach zupełnie zwyczajny i nie trzeba się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości najnowszej stomatologii i wciąż żyje w realiach, gdy lekarz był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli panika przed jakimkolwiek bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, można przemyśleć zastosowanie najnowszych metod znieczulania. Poniżej prezentujemy najczęstsze z nich:

-„magiczna różdżka”- to elektroniczna metoda zwalczania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, więc często jest nazywane z niemieckiego „Wand” lub po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej ten sposób stosuje się w gabinetach stomatologicznych dla najmłodszych, ponieważ środek znieczulający jest podawany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego wtłoczenia leku w dziąsło. Nie czujemy też żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej metody jest również brak skutków ubocznych- policzki i język pozostają sprawne, zatem jesteśmy w stanie po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym często powoduje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i trochę oszałamia, dzięki czemu jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się „pod skalpel” specjalisty, zamiast panicznie uciekać głową. Ta metoda walki z bólem jest też dosyć często wykorzystywana w trakcie wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne plusy, to brak konieczności korzystania z igieł. Gaz nie powoduje także paraliżu w jamie ustnej. Maseczki, przez które podawany jest podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na fotelu dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta specjalista może także zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Środek ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo posmarowany fragment i łatwiej będzie nam podać koktajl podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Postęp medycyny przynosi coraz więcej metod eksperymentalnych. Pojawia się coraz więcej gabinetów dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą zupełnie nowatorskich metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te metody w Polsce pozostają wciąż w sferze ciekawostek, chociaż są bardzo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na używaniu odpowiednio zaprogramowanych aplikacji, które emitują relaksacyjne melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. Tak nasz organizm jest wprawiany w błogi stan odprężenia, co pozwala nam się rozluźnić w trakcie zabiegu i bez strachu oddać w ręce stomatologa. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „poszybować” do innego wymiaru, podziwiając niesamowite, realistyczne widoki i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno łagodzić wstrzykiwanie leku znieczulającego do tkanek miękkich i minimalizować uczucie „rozpychania” tkanek przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo dozuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u stomatologa bez opcji znieczulenia, może być przerażająca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc bezsensownie katować. Są jednak okoliczności, kiedy potrzeba lekarza uprzedzić, że zastosowanie zwyczajnego preparatu zmniejszającego ból nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do stosowania znieczulenia uznawana jest ciąża. Badania pokazują, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje negatywnie na rozwój dziecka, zatem śmiało możesz iść do dentysty , oczekując na maleństwo. Warto jednak poinformować o tym fakcie dentystę, który ewentualnie zastosuje słabszy preparat, albo zmniejszy połowicznie jego dawkę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie preparatów, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wpisujemy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u stomatologa zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym stomatologa. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz dotkliwe uczulenia na konkretne produkty lub leki.

Stomatolog

Komentarze są wyłączone.