Klimatyzacje do biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
Sierpień 29, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
Sierpień 29, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. W wielu domach klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, żeby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale także bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.