Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
Oprogramowanie enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Kostka brukowa Toruń

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się za prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale także najwyższej jakości tworzyw do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz tanich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu zdecydowanie usprawnia nałożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast pełna dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do do swojego budżetu ze względu na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Największą niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady oraz przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami oraz rosną, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać sporo czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by pełnił swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać zostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu form lub stempli. W ten sposób możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz odporność na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.