Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR

Termiczny kubek na każdą okazję
Sierpień 29, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać
Sierpień 29, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się używane, ponieważ wyróżniają ją porządne właściwości termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz ogranicznie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest zwykle do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można również zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno lub metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, aby przed natryskiem powierzchnia została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z tego względu tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, przez co potrzebna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Szczególnie ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.