Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR
Sierpień 29, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
Sierpień 29, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Planując podróż trzeba zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i dlaczego? Zwykle najbardziej interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania temperatury, chociaż równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, dlatego warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny nalepiej spojrzeć na parę istotnych elementów, które zaważą na tym, czy termos nada się w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu praktyczność, struktura i tworzywa, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos wykonanego z najlepszej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na właściwe działanie termosu turystycznego.

Dobrze również pomyśleć o tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy pewność, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zwykle termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na obszerne wycieczki powinno się wybrać większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zachowania temperatury. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby termos turystyczny okazał się najlepszy, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle korki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć wiele turystycznych termosów, chociaż najbardziej popularne i renomowane należą do 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (one słabiej sprawdzają w czasie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą równie znaną i szczególnie zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

Termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.