Mechanizm 1% podatku na OPP

Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Znajdź kredyt na dobrych warunkach
5 stycznia, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń
Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?
8 stycznia, 2017

Wspieranie ludzi w potrzebie to główny cel każdej organizacji. Dzięki zbieranym pieniążkom te instytucje są w stanie zatroszczyć się o każdego, kto choruje lub nie ma dachu nad głową. Fundacje w głównej mierze wykonują misje dobroczynne i są niezmiernie potrzebne w każdym systemie państwowym. Gromadzą ludzi, którzy chcą poświęcać swój wolny czas i zdolności na pomaganie tym, którym coś nie poszło po drodze. Współczesne, nowoczesne fundacje, powstają również w celu kształtowania ideologii społecznych, rozpowszechniania danego kręgu kultury, czy inspirowania dzieci i seniorów. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.

Jak samo określenie pokazuje fundacje wspierają innych eksploatując własny majątek. Fundatorem niejednokrotnie zostają osoby, które osiągnęły już jakiś kapitał i pragną się nim podzielić. Czasami jednak układa się tak, że organizacje z braku koniecznych zasobów pieniężnych nie mogą dalej pełnić swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas ma okazję wspierać fundację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając odpowiednią rubrykę w dorocznym PIT także i Ty masz szansę pomóc.

Jak przeznaczyć jeden procent podatku na opp?Kto może oddać jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia akcji „przekaż jeden procent podatku na fundacje” sięga roku 2004, kiedy zapis ten został opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku mogą wspierać wskazaną przez siebie instytucję pożytku publicznego w niezwykle łatwy sposób. A wybór jest szeroki – od instytucji charytatywnej działających na korzyść ochrony przyrody aż po ugrupowania angażujące się w ochronę dóbr kultury Mechanizm 1% jest niezwykle łatwy. Po obliczeniu stosownego podatku w jednorocznym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS indywidualnej instytucji. W niniejszym miejscu można opisać również wielkość wysyłanej sumy, mając na uwadze, iż nie powinna ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeżeli rozliczamy się na większej liczbie formularzy możemy wręczyć tą sumę więcej niż 1 organizacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w przejrzysty sposób informuje kto jest w stanie oddać 1% swojego podatku. Te osoby to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wysokości 19%. Mogą być to także osoby pozyskujące dochody z płatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto samodzielnie opłaca zaliczkę na rzecz podatku. Wielokrotnie ludzie nie rozumieją w tej kwestii statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku prawodawca nie przyzwala osobom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z owego mechanizmu są w stanie natomiast korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczy, że na bazie jednorocznego wyliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny indywidualnie odda zaświadczenie podatkowe. Co do wymogów darowania 1% podatku na konto OPP, najistotniejsze jest złożenie zestawienia na czas. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli dawana suma będzie większa niż 1% podatku, wniosek nie zostanie potwierdzony. W każdej sytuacji należy dokładnie sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu w tej rubryce.

Po czym rozpoznać organizacje pożytku publicznego?

Nie każda fundacja ma możliwość otrzymać funkcje organizacji pożytku publicznego. Fundacja, której można przekazać 1% podatku, musi prowadzić działalność potrzebne społecznie. Co więcej musi realizować swoje akcje jawnie, co wiąże się z obowiązkiem udostępniania informacji o motywach wydawanych zasobów z 1%. OPP nie zostanie w każdym razie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią natomiast spółka kapitałowa nominowana w celu niepowiązanym z rozwijaniem działalności gospodarczej, jeśli wykonuje przez przynajmniej 2 lata inicjatywy w obszarach tzw. użytku publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, wspierająca dzieci z ciężkimi urazami mózgu, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Malutki czyn, a tak dużo może zrobić. Być może 1% to nie pokaźna suma, ale nawet tak małe wsparcie pieniężne, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierząt, którzy czekają na drugą szansę. Rozliczając się co roku z US pamiętajmy o mechanizmie 1%. Nic to nas nie kosztuje, albowiem i tak te pieniądze płacimy Państwu. Jedynie w 2014 roku kwota skumulowana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie duża liczba placówek było w stanie wspomóc swoich beneficjentów. Przeznacz 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś nadzieje na przyszłość.

Szukasz placówki pożytku publicznego, której pragniesz przekazać swój 1%? Przeszukaj dokładną bazę instytucji i wypełnij z nami swój formularz podatkowy: przekaż jeden procent podatku na OPP

Komentarze są wyłączone.